امروز چهارشنبه 9 خرداد 1403 ساعت 6 : 53 دقیقه
ساعات کاری :
شنبه تا چهارشنبه: 8 الی 17 پنجشنبه: 8 الی 12
شماره های تماس :
023-34557441 023-34557442

چگالی

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

 

 

 

 

Density
حداقل حجم مورد نیاز نمونه: 1000 میلی لیتر
استاندارد ملی INSO 197
استاندارد بین المللی ASTM D1298
زمان تقریبی انجام آزمون: یک روز کاری

 

1- چگالی چیست؟

جرم مایع در واحد حجم در دمای 15درجه سلسیوس و فشار kPa  101.325  با واحد استاندارد اندازه کیلوگرم بر متر مکعب (Kg / m3).

2-تجهیزات

2-1- چگالی سنج (هیدرومتر): شیشه ای مدرج شده براساس واحدهای چگالی، چگالی نسبی یا گراویتی API به صورتی که نیاز است، مطابق استاندارد ASTM E100.

2-2- استوانه چگالی سنج : استوانه شیشه شفاف یا پلاستیکی که قطر داخلی استوانه باید حداقل mm 25 بزرگتر از قطر خارجی هیدرومتر و ارتفاع آن باید به اندازه ای باشد که هیدرومتر به صورت مناسب در آزمونه معلق شود، به طوری که حداقل mm25 فضا بین انتهای هیدرومتر و کف استوانه باشد.

2-3- دماسنج

 

3-مواد مصرفی:

3-1-حلال برای تمیز کردن چگالی سنج و شستشوی استوانه

3-2-استون جهت خشک کردن چگالی سنج و استوانه بعد از شستشو

 

4- نحوه تنظیم اولیه و کنترل های لازم

نمونه را به دمای از پیش تعیین شده (با توجه به نوع نمونه) رسانده و به درون یک ظرف استوانه ای شکل که دمای آن نزدیک به دمای نمونه است منتقل کنید.

 

5- نکات ایمنی                      

به هنگام کار با دستگاه رعایت کلیه قوانین ایمنی لازم می­باشد.

 

6-شرح انجام کار

نمونه را به یک استوانه تمیز منتقل کنید. هرگونه حبابهای هوای تشکیل شده را که بر روی سطح نمونه جمع شده، به وسیله یک کاغذ صافی تمیز قبل از فرو بردن چگالی سنج خارج کنید.  چگالی سنج مناسبی به آرامی در نمونه فرو برده منتظر بمانید تا به حالت سکون درآید. نمونه را به وسیله یک دماسنج بهم بزنید. دمای نمونه را با تقریب 25/0 درجه سلسیوس یادداشت و سپس دماسنج را خارج کنید. چگالی سنج را به اندازه دو درجه مقیاس در مایع فرو برده و سپس آن را رها کنید. بقیه ساقه چگالی سنج که در بالای سطح نمونه قرار دارد باید کاملا خشک نگه داشته شود. زیرا نمونه های جزئی چسبیده به آن در قرائت حاصل اثر می گذارد. صبر کنید تا چگالی سنج به حالت سکون درآید و کلیه حباب های هوا به سطح نمونه برسد. این عمل برای نمونه های با گرانروی بالا الزامی ست. هنگامی که چگالی سنج به حالت سکون درآمد قرائت مقیاس چگالی سنج را با تقریب 0001/0 انجام دهید. قرائت صحیح چگالی سنج نقطه ای روی مقیاس چگالی سنج است که سطح اصلی مایع، چگالی سنج را قطع کند. با قرار دادن چشم پایین تر از سطح مایع و بالا آوردن چشم تا سطح مایع که انحنای آن ابتدا مغشوش به نظر میرسد به صورت خط مستقیمی مقیاس چگالی سنج را قطع می کند، این نقطه را تعیین کنید.

 

8-گزارش

در هنگام گزارش نتیجه،درجه حرارت و واحد دانسیته را گزارش نمایید.

برای مثال      Density at 90  
 و معمولا نتیجه را تا چهار رقم اعشار اعلام نمائید.

7-مستندات و مراجع مرتبط:

استاندارد ملی INSO 197

استاندارد بین المللی  ASTM D1298

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :